Czym jest polidioksanon


Polidioksanon jest znaną od wielu lat substancją, powszechnie używaną do produkcji wchłanialnych nici chirurgicznych. Całkowita wchłanialność i wieloletnie stosowanie w zabiegach chirurgicznych, od urologii po okulistykę, potwierdzają wysoki profil bezpieczeństwa polidioksanonu.

Otrzymywany jest on na drodze polimeryzacji z otwarciem pierścienia monomeru (p-dioksanonu) pod wpływem ciepła i katalizatora - np. acetyloacetonianu cyrkonu lub L-mleczanu cynku. Z otrzymanego polimeru produkowane są nici chirurgiczne, a także formowane nici do różnych zastosowań w medycynie estetycznej. Widoczna we wzorze chemicznym grupa tlenowa odpowiada za jego elastyczność.

Fizykochemiczne cechy polidioksanonu pozwalają na produkcję różnych form nici stosowanych w medycynie estetycznej.
Mogą to być nici gładkie - pojedyncze, podwójne, lub złożone z grupy nawet kilkudziesięciu nitek, a także nici haczykowate - w bardzo różnych formach i grubościach.
W przypadku nici gładkich wykorzystujemy właściwości rewitalizujące polidioksanonu. Ich obecność w tkance powoduje powstawanie nowego kolagenu i elastyny, poprawiając napięcie i jędrność skóry.

Nici haczykowate służą do uniesienia i podparcia tkanek. Pozwalają nam na wykonanie takich zabiegów jak lifting twarzy (zniwelowanie "chomików", "zmarszczek marionetki" i częściowo bruzd nosowo-wargowych), uniesienie brwi, podniesienie koniuszka nosa, zaakcentowanie brzegu żuchwy.
Poszczególne wskazania i zabiegi będą szczegółowo omówione w zakładkach dotyczących podziału nici i zabiegów.
Po około sześciu miesiącach nici polidioksanonowe rozkładają się w procesie hydrolizy do monomerów, a w konsekwencji do wody i dwutlenku węgla.
Jednak ze względu na przebudowę skóry w miejscach implantacji nici oczekiwane efekty utrzymują się do ok. 2 lat.