Podział nici polidioksanonowych


Podstawowym podziałem nici PDO, uwzględniającym ich funkcjonalność, będzie podział na nici gładkie i haczykowate. Te pierwsze będą miały działanie głównie rewitalizujące i w niektórych przypadkach wypełniające, a drugie będą działały typowo liftingująco. Oczywiście znajdziemy też nici łączące obydwie funkcje, jak choćby nici przeznaczone do wysmuklenia nosa. Oprócz działania wypełniającego (w tym przypadku optycznie wyszczuplającego grzbiet nosa), będą miały również, dzięki umieszczonym haczykom, działanie unoszące do góry koniuszek nosa.
Wśród nici gładkich możemy wyróżnić: nici pojedyncze, podwójne, potrójne, wielofilamentowe, skręcone, cavern, wielofilamentowe wypełniające.
Nici haczykowate będą obejmowały różnej grubości i długości nici zaopatrzone w różnego rodzaju haczyki.
Haczyki mogą być cięte lub lane, o kształtach zapobiegających ich wygięciu.
Poniżej zostaną zaprezentowane i omówione poszczególne rodzaje nici, wraz z omówieniem ich funkcji i zastosowania.

Nitka gładka pojedyncza.

Bardzo cienka pojedyncza nitka gładka o działaniu typowo rewitalizującym, częściowo umieszczona w igle umożliwiającej jej aplikację. Dostępna w różnych długościach. Służy do rewitalizacji skóry, poprzez pobudzenie tkanki do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Nazwa handlowa to mono.

Nitka gładka podwójna.

Dwie ściśle skręcone z sobą nici pojedyncze, częściowo umieszczone w igle umożliwiającej ich aplikację. Nazwy handlowe to twin lub double.

Nitka gładka potrójna.

Trzy ściśle skręcone z sobą nici pojedyncze, częściowo umieszczone w igle umożliwiającej ich aplikację. Nazwa handlowa to triple.

Nitka wielofilamentowa.

Nić złożona z wielu filamentów (na przykład 20), ściśle z sobą skręconych, osadzonych częściowo w igle, makroskopowo wyglądająca jak jedna nieco grubsza nitka. Nazwy handlowe to np. multi.

Nitka skręcona.

Nić gładka, której skręcenie powoduje większą objętość działania w tkance. Przy aplikacji tych nici należy pamiętać o wprowadzaniu ich ruchem obrotowym, a wyprowadzaniu igły ruchem posuwistym. Często nici te bywają produkowane w wersji tornado screw, charakteryzując się silniejszym skrętem niż klasyczne screw.

Nitka wielofilamentowa wypełniająca.

Kompleks luźno złożonych pojedynczych nitek, które dzięki swojej budowie nadają się do wypełniania zmarszczek utrwalonych. Przewagą tego typu nici nad wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego jest brak skłonności do migracji. Co może mieć znaczenie w niektórych okolicach charakteryzujących się większą dynamiką mięśni.

Nić wypełniająca typu cavern.

Nić gładka, o zwiększonej grubości, ciasno nawinięta na kaniuli. Służy do uzupełniania objętości w takich rejonach twarzy jak na przykład bruzdy nosowo wargowe. W porównaniu do wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego nie wykazuje tendencji do migracji.Oprócz właściwości natychmiast wypełniających powoduje zwiększenie efektu poprzez działanie rewitalizujące.

Nić liftingująca typu Cog.

Nici o długości kilkunastu centymetrów, zaopatrzone w haczyki dwukierunkowe. Cała nitka umieszczona jest wewnątrz kaniuli, która umożliwia wprowadzenie nici przez jedno wkłucie (uprzednio wykonane igłą o jeden numer grubszą). Po umiejscowieniu kaniuli w tkance i wstępnym zakotwiczeniu haczyków, kaniula jest wysuwana, a nitka pozostaje w tkance. W przypadku metody koreańskiej z odwróconą głową, działanie nitki nie opiera się jedynie na wektorze równoległym do jej ułożenia, a również sama obecność nitki zapobiega dalszemu osuwaniu się tkanek.

Nić haczykowata typu sharp.

Nitka dwukierunkowa, haczykowata, krótsza od nici liftingującej COG, umieszczona w igle lub kaniuli. Umożliwiająca wykonywanie takich zabiegów jak unoszenie brwi, zaakcentowanie brzegu żuchwy czy "zgubienie" nadmiaru skóry na szyi.

Nić wysmuklająca i unosząca koniuszek nosa typu rhino.

Nić o zwiększonej grubości, zaopatrzona w haczyki, która po umiejscowieniu wzdłuż grzbietu nosa spowoduje jego optyczne wyszczuplenie, a dzięki obecności haczyków nieco uniesie koniuszek. Nić Rhino.