Rodzaje zabiegów z użyciem nici PDO

Poniżej zostaną omówione zabiegi z użyciem nici PDO w następującym porządku:

Lifting twarzy
Wysmuklenie nosa
Podniesienie koniuszka nosa
Podniesienie brwi
Zaznaczenie brzegu żuchwy
Rewitalizacja okolicy oka
Usunięcie poprzecznych zmarszczek szyi
Rewitalizacja skóry szyi
Rewitalizacja skóry twarzy
Wypełnienie bruzd nosowo wargowych
Wypełnienie drobnych zmarszczek

Lifting twarzy

Ze względu na popularność i specyfikę tego zabiegu została poświęcona mu odrębna zakładka w menu - "Lifting twarzy". Zabieg polega na podniesieniu tkanek miękkich twarzy przy pomocy nici haczykowatych wprowadzanych z jednego lub kilku punktów w okolicy skroniowej (lub w pobliżu) i przebiegających w kierunku linii żuchwy. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest obniżenie tkanek w wyniku grawitacji widoczne jako "chomiki", zmarszczki marionetki i bruzdy nosowo wargowe. Efekty są bardzo naturalne, ponieważ nie używamy do tego żadnych implantów lub wypełniaczy, a jedynie unosimy własne tkanki Pacjentki, tak jak były usytuowane 10-15 lat wcześniej.

Dla  mnie, jako lekarza starającego się od lat pomagać pacjentkom zwalczać zmiany grawitacyjne twarzy, wprowadzenie do obrotu nici liftingujących było największym prezentem jaki mogłem otrzymać. Nigdy nie akceptowałem wielu rodzajów zabiegów, które poprzez dodanie objętości tkankom miękkim twarzy starały się ukryć starzeniowe zmiany grawitacyjne. Efekty były po prostu nienaturalne, Pacjentki sztucznie "ostrzyknięte", twarze "napompowane" . Poprzez dodanie objętości starano się napiąć i sztucznie podnieść tkanki. Te przykre rezultaty obserwowaliśmy na ulicach, co jedynie pogarszało wizerunek medycyny estetycznej i opinię o tego typu zabiegach. Dopiero wprowadzenie nici liftingujących dało możliwość naturalnego podniesienia tkanek bez zwiększania objętości. A do tego doszła komfortowa dla Pacjentek świadomość, że w tkankach twarzy pozostaje jedynie całkowicie wchłanialny materiał, fizycznie i chemicznie identyczny z tym z którego produkuje się najzwyklejsze nici chirurgiczne. Drugą rewolucją było wprowadzanie coraz to lepszych i mniej traumatyzujących kaniul.
W pierwszych latach popularności nici liftingujących, wkrótce po zabiegach można było zaobserwować charakterystyczne pomarszczenia, nazywane "falbankami" na bokach twarzy. Ustępowały one w okresie dwóch, trzech tygodni o zabiegu. Teraz jednak, dzięki metodzie, którą miałem przyjemność "przywieźć" od lekarzy firmy Korea Beauty Expert i której uczę lekarzy w Polsce od 4 lat, potrafimy wykonywać ten zabieg tak, że poza ewentualnym lekkim opuchnięciem Pacjentka może wrócić do swoich obowiązków i aktywnego życia praktycznie następnego dnia.

Wysmuklenie nosa

Zabieg ten narodził się oczywiście w Korei, gdzie większość Azjatek z powodu uwarunkowań anatomicznych ma stosunkowo szerokie nosy. Dzięki zastosowaniu specjalnie dedykowanych nici do nosa, które są zdecydowanie grubsze i zaopatrzone w większe haczyki potrafimy wysmuklić nos i unieść opadający z biegiem lat koniuszek Nitki wprowadzamy wzdłuż grzbietu nosa, od strony koniuszka. Przez swoją obecność powodują wysmuklenie nosa, a obecność haczyków pozwala lekko podnieść koniuszek do góry. 

Podniesienie koniuszka nosa.

Zabieg ten bardzo często towarzyszy zabiegowi wysmuklenia grzbietu nosa. Możemy podnieść opadający z biegiem czasu nos jedynie nitkami wprowadzanymi wzdłuż grzbietu nosa. Jak również możemy wzmocnić ten efekt wprowadzeniem drugiego rodzaju nici. Są to nici znacznie krótsze i charakteryzujące się zwiększoną sztywnością. Wprowadza się je pionowo, od koniuszka nosa wzdłuż przegrody. Pozwalają one utrwalić i wzmocnić efekt podniesienia opadającego nosa.

Zaznaczenie brzegu żuchwy.

Z biegiem czasu zatraca się nam granica ostro odznaczonej od szyi żuchwy. Mamy wrażenie, że szyja staje się coraz większa i twarz zaczyna coraz łagodniej przechodzić w zyję, zamiast wyraźnie się od niej odgraniczać za pośrednictwem brzegu żuchwy. Możemy poprawić tą sytuację implantując krótkie haczykowate nici typu "sharp" poniżej brzegu żuchwy. Powoduje to lekkie zebranie skóry pod brzegiem żuchw i przesunięcie jej do tyłu, co poprawia wygląd zarówno okolicy pod żuchwą jak i wygląd samej szyi.

Podniesienie brwi.

Wraz z upływem czasu słabnie napięcie naszych mięśni. Dotyczy to w szczególności tzw. dźwIgaczy. Osłabienie tych mięśni, resorpcja kości (zmniejszenie się rusztowania kostnego) oraz działanie grawitacji powoduje opuszczanie się tkanek. W wyniku tego obserwujemy z biegiem czasu opuszczanie się brwi z efektem coraz to mniejszych oczu. W takim przypadku, jak również w przypadkach asymetrii, bądź też anatomicznie zbyt nisko położonych brwi możemy wykonać zabieg uniesienia brwi przy pomocy nici haczykowatych typu sharp.

Rewitalizacja okolicy oka.

Okolica oka jest szczególnie delikatna, niebezpieczna i wyjątkowo trudna. O ile za pomocą kwasu hialuronowego możemy poradzić sobie z doliną łez, która może wymagać wypełnienia, to już w przypadku zewnętrznej okolicy musimy użyć nici. Dzięki im właściwościom skóra stanie się grubsza, jędrniejsza i bardziej sprężysta. Wydatnie się też spłycą powierzchowne zmarszczki tej okolicy. 

Usunięcie poprzecznych zmarszczek szyi.

Z poprzecznymi zmarszczkami na szyi zwanymi pierścieniami Wenus radzimy sobie przy użyciu nici gładkich. W przypadku zmarszczek płytkich używamy zwykłych nici od mono, poprzez spring, po multi, a w przypadku zmarszczek o dużym nasileniu i mocno utrwalonych możemy użyć nawet nici cavern. 

Rewitalizacja skóry szyi.

Pod pojęciem rewitalizacji skóry szyi rozumiemy zabiegi polegające na aplikacji kilkudziesięciu bardzo cienkich nici w obrębie tej okolicy, tak aby wykorzystując ich właściwości uzyskać w ciągu kilku miesięcy efekt ujędrnienia i poprawy sprężystości skóry. Dzieje się tak dlatego, że dzięki obecności nici polidioksanonowych dochodzi do produkcji nowego kolagenu i elastyny, co bardzo dobrze wpływa na kondycję skóry.

Rewitalizacja skóry twarzy.

Zabieg polega na aplikacji kilkudziesięciu bardzo cienkich nici polidioksanonowych w okolice planowanej rewitalizacji. Dzięki właściwościom polidioksanonu dochodzi do zwiększonej produkcji nowego kolagenu oraz elastyny, przez co uzyskujemy poprawę jędrności, grubości i sprężystości skóry. 

Wypełnianie bruzd nosowo wargowych.

Nici polidioksanonowe oprócz właściwości rewitalizujących, przy odpowiedniej swojej konstrukcji mogą mieć również właściwości wypełniające. Służy temu odpowiedni kształt i budowa przestrzenna, które pozwalają na zwiększenie objętości w wybranych okolicach. Tego typu nićmi są na przykład nici cavern i multi-fill. Pewną ich zaletą w porównaniu do kwasu hialuronowego jest brak możliwości migracji materiału wypełniającego. Co może mieć znaczenie i być w pewnych przypadkach porządaną cechą. 

Wypełnianie drobnych zmarszczek.

Nici gładkie możemy wykorzystać również do wypełniania zmarszczek powierzchownych. Wykorzystujemy wtedy ich właściwości rewitalizujace. Wprowadzając je równolegle pod zmarszczką powodujemy z jednej strony mechaniczne wypchnięcie zmarszczki, a z drugiej regenerację i rewitalicję skóry.